Teknik Destek

Fırın, pastane ve unlu mamul imalatı yapan işletmelerde zamanlama çok önemlidir. Bu işletmelerde kullanılan makinaların güvenilir ve dayanıklı olmaları önemlidir. Her ne kadar EKMAK ürünleri doğru kullanım ile uzun yıllar sorunsuz şekilde çalışsa da çeşitli nedenlerle kimi zaman ürünlerde arıza ve problemler görülebilmektedir, bu gibi durumlarda arızaya hızlı bir şekilde müdahale edilerek, sorunun giderilerek, üretimin devam etmesi çok önemlidir. Ekmak makina olarak arıza ihbarlarına en kısa sürede müdahale etmek adına bölgesel servis ağımız ve mobil servis hizmetimiz bulunmaktadır. Bunun yanı sıra değişmesi gereken parçaların servis tarafından en kısa sürede değiştirilebilmesi adına yedek parça stokumuz bulunmaktadır. Revizyon ve tamir hizmetleri yalnızca Ekmak marka ürünler için sağlanmaktadır. Türkiye’nin dört bir tarafında bulunan yetkili servislerimiz sayesinde arıza müdahale süreleri oldukça kısadır. İşimizin müşterilerimiz için sadece makina sağlayıcısı olmaktan ibaret olmadığını bilerek, önemli olanın kritik zamanlarda müşterilerimizin işlerinin aksamaması adına, problemlerini çözebilmek olduğuna inanıyoruz.

Teknik destek hattı- Bölgesel yetkili servisler- Mobil teknik ekipler- Yedek parça stoku- Arıza önleyici periyodik bakım anlaşmaları- Açıklayıcı El kitapları ve Basit arıza giderme kataloğu

Servis kaydı oluşturmak ve bilgi almak için bize servis@ekmak.com.tr adresinden ya da +90 530 344 0116 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Bir EKMAK ürününe sahipseniz, makine yaş ve garanti durumuna bakmaksızın uzaktan teknik destek almanız mümkündür.

Posted in: